Wacker Neuson M2000/120 Poker Drive Unit
Wacker
#WAC1097
Our price:
Order within
D H M S
Dispatches
Today
Standard Delivery
Tomorrow
Please complete the options highlighted in red.
Recent customers also bought:
Wacker Neuson SM 4-E Shaft for 25-S Poker
Wacker Neuson SM 3-S 3m Shaft
Wacker Neuson SM 3-S 3m Shaft
Wacker Neuson SM 4-S 4m Shaft
Wacker Neuson SM 4-S 4m Shaft
Wacker Neuson H-25-S 25mm Poker
Wacker Neuson H 35 35mm Poker
Wacker Neuson H 35 35mm Poker
Wacker Neuson H 45 45mm Poker
Wacker Neuson H 45 45mm Poker
Wacker Neuson H 55 55mm Poker
Wacker Neuson H 55 55mm Poker
Have a Question?
Have a Question?
Enter your details and we will get back to you
Wacker Neuson M2500/120  Poker Drive Unit
Overview
Design and Build Quality
Key Technologies and Features
Specifications
SpecificationDetails
Part Number M2500/120
Power Source Corded Electric
Motor Power 1.7 kW (2.3 HP)
Voltage 115V
Current 15 A
Frequency 50/60 Hz
No-load Speed 17,500 rpm
Dimensions (L x W x H) 350 x 160 x 200 mm
Weight 5.9 kg
Performance and User Experience
Q&A Section
Q: Is the M2000/120 compatible with various flexible shafts and vibrator heads?
Q: What safety features are integrated into the M2000/120?
A: The unit includes a double insulated and grounded motor, enhancing operator safety during use.
Q: How does the quick disconnect coupling benefit the operator?
Stock & Delivery Information
If you'd like to check availability before placing an order, please call us on +44 (0)1202 233202
Recently Viewed Products
Previous product: Electric Poker Unit 230V Altrad Belle Megavib Complete 50mm
Electric Poker Unit 230V Altrad Belle Megavib Complete 50mm